Konferencja - Tuwim ProgramZapisz się

Aktualności

Wiersze żyją, czyli jak obchodziliśmy urodziny Juliana Tuwima!

Centralnym punktem obchodów przygotowywanych przez Fundację Czas Dzieci w ramach projektu „Lokomotywa wciąż ma parę” były happeningi dla dzieci, które zostały zorganizowane w centralnych punktach miast.

 

Przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych nie przestraszyli się niepewnej pogody w niektórych częściach Polski i licznie przybyli pod opieką swoich opiekunów i nauczycieli na każdy z happennigów. W każdym z 5 miast odbywały się animacje, warsztaty i konkursy ożywiające inny wiersz Juliana Tuwima.

 

Warszawa - „Ptasie radio”

Wszyscy zgromadzeni w Teatrze Capitol – młodsi i starsi – zamieniliśmy się w rozmaite ptaki, tworząc niecodzienne ptasie radio! Naśladując rozmaite ptasie głosy, przeszliśmy do śpiewu i zabaw ruchowych. Podczas warsztatów przygotowywanych specjalnie na ten dzień,  była okazja do tego, by przekonać się skąd pochodzi głos oraz spróbować rzutu...krzykiem do celu!

 

 

 

 

Kraków - „Abecadło”

Dzieci z krakowskich przedszkoli i szkół przybyły na urodziny autora „Lokomotywy” do kamienicy Preston Centre – na rogu ulic Wiślnej i  św. Anny. W pięknej sali na 1 piętrze dzieci uczestniczyły pod opieką animatorów w rozmaitych zabawach słowem. Literki były nieustannie w ruchu a młodzi uczestnicy dobrze się bawili.

 

 

 

Łódź - „Lokomotywa”

Spotkaliśmy się na najdłuższej ulicy w mieście – Piotrkowskiej. Wszyscy uczestnicy happeningu stali się wagonikami długiego pociągu. Zatrzymując się na poszczególnych stacjach braliśmy udział w zabawach i konkursach.

 

 

 

 

Wrocław - „Spóźniony słowik”

W oczekiwaniu na spóźnionego słowika wzięliśmy udział w warsztatach kulinarnych podczas których była okazja do przygotowania leśnych ciasteczek i zupy z muszek. Równocześnie trwały konkursy dotyczące poszczególnych wierszy autora „Lokomotywy” oraz konkursy plastyczne. Chętnych do zabawy na Rynku we Wrocławiu nie brakowało!

 

 

 

Gliwice - „Rzepka”

W przeciąganiu liny z rzepką pośrodku brało udział wielu przedszkolaków i uczniów z Gliwic. Dzieci podzielone na grupy uczestniczyły też w Tuwimowej Familiadzie, zajęciach teatralnych i szukały rzepek literackich!

 

 

 

Dziękujemy wszystkim dzieciom i ich opiekunom za przybycie i wspólną zabawę!

 

 

W obchody urodzin Juliana Tuwima włączyło się wiele podmiotów:

 

MPK – zamieszczając kartki z życzeniami dla Tuwima w tramwajach miast biorących udział w projekcie

 

Spółka Przewozy Regionalne – emitując nagrania wierszy Tuwima w swoich pociągach 14 września

 

 

Saturn i Media Markt – emitując aforyzmy Tuwima na ekranach telewizorów podczas urodzinowego weekendu w swoich marketach

 

Przedstawiciele rozmaitych instytucji i władz miejskich – wyrażając zgodę na projekcję aforyzmów Tuwima dla dorosłych w ramach akcji „Tuwim po zmroku”.

 

Cieszymy się ze wspólnego zaangażowania tak wielu osób i instytucji w obchody urodzin autora „Lokomotywy” i szczerze dziękujemy za współpracę!

 

 

 

 

 

 

 

 

Nagrody dla najbardziej aktywnych uczestników happeningów - wyjątkowe książki dla najmłodszych i atrakcyjne gry planszowe dla całej rodziny - ufundowała firma Egmont.

 

 

 

 

 

Aktualności – pozostałe:

 • Konferencja dla każdego

  2013-11-25

  Dla osób, które chciały, lecz z różnych względów nie mogły przybyć na konferencję "Nowoczesne czytanie Tuwima. Poezja Juliana Tuwima dla dzieci wobec wyzwań nowoczesności w ujęciu literaturoznawczym i metodycznym" prezentujemy nagrania wszystkich wygłoszonych wykładów!

  więcej
 • Konferencja inna niż wszystkie! Nowoczesne czytanie Tuwima

  Podsumowaniem projektu „Lokomotywa wciąż ma parę” organizowanym przez Fundacją Czas Dzieci w ramach obchodów Roku Tuwima była konferencja naukowa, która w dniach 19-20 października odbyła się w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

  więcej
 • Wiersze w marketach?

  Tak! Na telewizorach w sklepach MediaMarkt i Saturn przez cały weekend urodzinowy możecie czytać aforyzmy Tuwima.

  więcej
 • Rany Julek, wiersze żyją! Zabawy z wierszami na rynkach i placach 5 miast.

  Miejscem poezji jest nie tylko szkolna ława czy biblioteka, miejscem poezji, zwłaszcza poezji Juliana Tuwima, jest żywa przestrzeń codzienności.

  więcej
 • Tuwim po zmroku

  Fundacja Czas Dzieci, przygotowując obchody urodzin Juliana Tuwima, zadbała zarówno o najmłodszych, jak i nieco starszych miłośników twórczości autora „Lokomotywy”. Zapraszamy dorosłych do spacerów ulicami miast w piątkowy i sobotni wieczór 13 i 14 września.

  więcej
 • Urodzinowe pocztówki dla Tuwima

  Konkurs zakończony! Liczymy pocztówki, fotografujemy, wiążemy wstążki, oceniamy a potem rozsyłamy do 5 miast i rozwieszamy w tramwajach

  więcej
 • Fundacja im. Ireny Kwiatkowskiej obchodzi z nami urodziny Tuwima!

  Pasażerowie pociągów spółki Przewozy Regionalne będą mieli niecodzienną okazję, by 14 września, podczas swojej podróży wysłuchać nagrań wierszy Juliana Tuwima w niepowtarzalnej interpretacji Ireny Kwiatkowskiej.

  więcej
 • Jarmark rymów czyli konkursy dla całej rodziny

  Fundacja Czas Dzieci serdecznie zaprasza wszystkich miłośników poezji do udziału w konkursach, przygotowanych specjalnie z okazji Roku Tuwima.

  więcej
fundacja Czas Dzieci
© Fundacja Czas Dzieci 2023