Konferencja - Tuwim ProgramZapisz się

O projekcie

Lokomotywa wciąż ma parę! ...czyli świętujemy urodziny Juliana Tuwima

Lokomotywa wciąż ma parę! to projekt o zasięgu ogólnopolskim, mający na celu popularyzację twórczości poety wśród małych i nieco większych czytelników za pomocą nowatorskich działań animacyjnych i nowoczesnych metod promocji. Dzięki “urodzinowej inicjatywie” chcemy wyjść z poezją Tuwima w przestrzeń miasta i pokazać, że miejscem literatury nie jest tylko szkolna ława czy biblioteka.


We wrześniu nasza Lokomotywa zawita do największych miast w Polsce - Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia i Gliwic - by ożywiać wiersze poety w niecodziennych miejscach codzienności - na dworcach, rynkach, w parkach i sklepach. Będziemy razem szukać rozsypanego po kątach abecadła, gotować dla wiecznie spóźnionego słowika, schrupiemy rzepkę z kawałkiem chlebka... Za pomocą szeregu działań o charakterze happeningowym i teatralnym skierowanych do dzieci, rodziców i opiekunów chcemy promować czytelnictwo, integrować oraz uczyć aktywnego uczestnictwa w kulturze.


W ramach projektu Lokomotywa wciąż ma parę! twórczość Juliana Tuwima zostanie także objęta naukową refleksją. Podczas konferencji zastanowimy się jak w nowoczesny sposób pracować z tekstami poety w szkole, bibliotece czy instytucjach kultury, aby kolejnym pokoleniom umilała czas dzieciństwa.


Ponadto, już teraz zapraszamy wszystkie rodziny, szkoły i placówki wychowawczo-opiekuńcze do udziału w przygotowanych specjalnie na tę okazję ogólnopolskich konkursach na słuchowisko radiowe czy urodzinowe życzenia dla poety.


Podczas wspólnego świętowania czeka na nas moc wrażeń i atrakcji, gdyż w wierszach Tuwima mieszka sto pomysłów na mądrą zabawę!

fundacja Czas Dzieci
© Fundacja Czas Dzieci 2024