Konferencja - Tuwim ProgramZapisz się

Aktualności

Rany Julek, wiersze żyją! Zabawy z wierszami na rynkach i placach 5 miast.

Już w piątek 13 września w pięciu miastach Polski odbędą się wyjątkowe spotkania na rynkach, w parkach a w razie niepogody teatrach i w innych instytucjach. Zostało jeszcze kilkadziesiąt wolnych miejsc, zarejestruj swoją grupę już dziś a w piątek baw się z nami i odbierz nagrody dla każdego dziecka.

 

Fundacja Czas Dzieci z okazji urodzin autora “Lokomotywy” pragnie zaprosić małych i dużych czytelników do wspólnego ożywiania twórczości Tuwima w pięciu największych miastach Polski - Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu i Gliwicach.
13 września w godz. 12.00-14.00 (w Łodzi w godz. 10.30-12.30) zapraszamy dzieci wraz z rodzicami oraz szkoły i przedszkola do wspólnej zabawy.

 

 

Warszawa
Teatr Capitol, mała scena (ul. Marszałkowska 115) Szczególne podziękowania dla teatru za uratowanie ptaków przez zmoknięciem.


Zapraszamy dzieci do przebrania się za ulubionego ptaka. Każde przebranie zostanie nagrodzone.
W programie: wesołe zabawy z pięciolinią, otwarte warsztaty wokalne, prowadzone przez aktorów teatralnych. Dzieci własnoręcznie wykonają ptaszki, które zabiorą na pamiątkę do domu. Urodzinowy dzień zwieńczy wspólne wykonanie utworu “Ptasie radio”.


Kraków
Preston Centre, 1p.  - róg św. Anny i Wiślnej (Na parterze znajduje się cukiernia Michalscy) 

Szczególne podziękowania dla Preston Centre za pomoc już mocno potłuczonemu Abecadłu

Wspólnie pozbieramy rozsypane abecadło. Przebierzemy się za kolorowe literaki i będziemy układać żywe słowa z naszych ciał. Na koniec stworzymy wspólny napis “Abecadło Tuwima”. Na dzieci czeka najdłuższy głuchy telefon i wiele innych zabaw słowem.

Dzieci, które przyjdą przebrane za literki otrzymają specjalne upominki.


Łódź
Ulica Piotrkowska


Wzdłuż najdłuższej ulicy w rodzinnym mieście poety przejedzie świąteczna lokomotywa! Dzieci przebrane za wagoniki na kolorowych stacjach spotkają wiele atrakcji, zabaw oraz konkursów. Na koniec wspólnie wykonamy najsłynniejszy wiersz lat dziecięcych - “LOKOMOTYWĘ”.

Każde dziecko przebrane za wagonik otrzyma upominek :)


Wrocław
Rynek Główny (koło fontanny)


Wszystko stygnie: zupka z muszek na wieczornej rosie,
Sześć komarów nadziewanych w konwaliowym sosie,
Motyl z rożna, przyprawiony gęstym cieniem z lasku,
A na deser - tort z wietrzyka w księżycowym blasku.

W czekaniu na spóźnionego Słowika pomogą nam kucharze ze Szkoły gotowania, którzy na ogromnym stole ustawionym na wrocławskim rynku, poprowadzą kulinarne warsztaty dla najmłodszych. Przyrządzimy wspólnie niesamowite przysmaki ptasiej kuchni oraz skosztujemy iście smakowitych potraw. Podsumowaniem dnia będzie wspólne wykonanie wiersza “Spóźniony słowik”.

Dzieci, które przyjdą przebrane za ptaki otrzymają specjalne upominki.


Gliwice
Park Chopina

Zasadził dziadek rzepkę w ogrodzie,
Chodził te rzepkę oglądać co dzień.
Wyrosła rzepka jędrna i krzepka,
Schrupać by rzepkę z kawałkiem chlebka!

Aby wspólnie schrupać rzepkę, najpierw będziemy musieli ją zdobyć! Pomogą nam w tym liczne zabawy oparte na motywach wiersza, zawody w przeciąganiu liny oraz konkursy. W programie rzepki literackie, kalambury, warsztaty aktorskie oraz Familiada.  Na koniec wszyscy razem wykonamy wiersz “Rzepka”.

Dzieci, które przyjdą przebrane za bohaterów wiersza otrzymają specjalne upominki.


Na wszystkie imprezy obowiązuje rejestracja grup. Mail: zapisy@czasdzieci.pl

 

Aktualności – pozostałe:

 • Konferencja dla każdego

  2013-11-25

  Dla osób, które chciały, lecz z różnych względów nie mogły przybyć na konferencję "Nowoczesne czytanie Tuwima. Poezja Juliana Tuwima dla dzieci wobec wyzwań nowoczesności w ujęciu literaturoznawczym i metodycznym" prezentujemy nagrania wszystkich wygłoszonych wykładów!

  więcej
 • Konferencja inna niż wszystkie! Nowoczesne czytanie Tuwima

  Podsumowaniem projektu „Lokomotywa wciąż ma parę” organizowanym przez Fundacją Czas Dzieci w ramach obchodów Roku Tuwima była konferencja naukowa, która w dniach 19-20 października odbyła się w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

  więcej
 • Wiersze żyją, czyli jak obchodziliśmy urodziny Juliana Tuwima!

  13 września w 5 miastach Polski: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi i Gliwicach świętowaliśmy urodziny Juliana Tuwima.

  więcej
 • Wiersze w marketach?

  Tak! Na telewizorach w sklepach MediaMarkt i Saturn przez cały weekend urodzinowy możecie czytać aforyzmy Tuwima.

  więcej
 • Tuwim po zmroku

  Fundacja Czas Dzieci, przygotowując obchody urodzin Juliana Tuwima, zadbała zarówno o najmłodszych, jak i nieco starszych miłośników twórczości autora „Lokomotywy”. Zapraszamy dorosłych do spacerów ulicami miast w piątkowy i sobotni wieczór 13 i 14 września.

  więcej
 • Urodzinowe pocztówki dla Tuwima

  Konkurs zakończony! Liczymy pocztówki, fotografujemy, wiążemy wstążki, oceniamy a potem rozsyłamy do 5 miast i rozwieszamy w tramwajach

  więcej
 • Fundacja im. Ireny Kwiatkowskiej obchodzi z nami urodziny Tuwima!

  Pasażerowie pociągów spółki Przewozy Regionalne będą mieli niecodzienną okazję, by 14 września, podczas swojej podróży wysłuchać nagrań wierszy Juliana Tuwima w niepowtarzalnej interpretacji Ireny Kwiatkowskiej.

  więcej
 • Jarmark rymów czyli konkursy dla całej rodziny

  Fundacja Czas Dzieci serdecznie zaprasza wszystkich miłośników poezji do udziału w konkursach, przygotowanych specjalnie z okazji Roku Tuwima.

  więcej
fundacja Czas Dzieci
© Fundacja Czas Dzieci 2023