Konferencja - Tuwim ProgramZapisz się

Konferencja

Wykładowcy

Wśród wykładowców znajdą się

wybitni specjaliści z zakresu literaturoznawstwa, metodyki, bibliotekoznawstwa, promocji kultury i czytelnictwa, jurorzy prestiżowych konkursów, członkowie Polskiej Sekcji IBBY oraz znani autorzy książek dla dzieci. 

 

prof. zw. dr hab. Joanna Papuzińska

prozaik, poetka, autorka licznych wierszy i bajek dla dzieci, absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim i wykładowca tego Uniwersytetu,  wybitny krytyk literacki, badacz literatury i popularyzator czytelnictwa, inicjator powstania i redaktorka naczelna  miesięcznika „Guliwer” (do 2002). Współpracuje z wieloma czasopismami dla dzieci. Członkini Zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Nagrodzona Orderem Uśmiechu,  Medalem im. Janusza Korczaka, Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i wieloma innymi odznaczeniami. Autorka: Książki, dzieci, biblioteka. Z zagadnień upowszechniania czytelnictwa i książki dziecięcej;

 

prof. dr hab. Grzegorz Leszczyński

kierownik Pracowni Badań Literatury dla Dzieci i Młodzieży Uniwersytetu Warszawskiego, jeden z najznakomitszych  w Polsce specjalistów zajmujących się literaturą dziecięcą, autor książek Literatura i książka dziecięca. Słowo – obiegi – konteksty, czy Kulturowy obraz dziecka i dzieciństwa w literaturze drugiej połowy XIX i w XX wieku. Wybrane problemy; inicjator i kierownik studiów podyplomowych Literatura i książka dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności;

 

 

dr Grażyna Walczewska-Klimczak

adiunkt w Pracowni Bibliotekoznawstwa Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej, członek Polskiej Sekcji IBBY oraz honorowy członek i konsultant naukowy Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA;

 

 

 

dr Ewa Lasocka

 

reżyser dźwięku, adiunkt na Wydziale Reżyserii Dźwięku Uniwersytetu Muzycznego  Fryderyka Chopina w Warszawie. Posiada szeroki wachlarz specjalizacji w zakresie reżyserii dźwięku; od realizacji muzyki elektronicznej, poprzez dźwięk w filmie („Quo Vadis”, Jerzego Kawalerowicza, „Chopin -pragnienie miłości”, Jerzego Antczaka) obecnie jej uwaga koncentruje się głównie na nagraniach muzyki współczesnej i klasycznej, w tym nagraniach w technologii Surround. Współpracuje z Polskim Radiem, CD Accord, Toccatą Classics, Warszawską Jesienią i innymi.

 

Elżbieta Hornowska

trener i  prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA – Oddział Warszawski.
Magister pedagogiki, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego.
Nauczyciel dyplomowany  w Szkole Podstawowej nr 336 na Ursynowie, specjalista nauczania zintegrowanego.

 

 

Mariusz Urbanek

znakomity pisarz i publicysta. Autor kilkunastu książek, m.in. biografii generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego – Wieniawa. Szwoleżer na Pegazie (1991), Leopolda Tyrmanda – Zły Tyrmand (1992), Stefana Kisielewskiego – Kisiel (1997), Juliana Tuwima – Tuwim (2004), Jerzego Waldorffa -Waldorff. Ostatni baron Peerelu (2008), Władysława Broniewskiego – Broniewski. Miłość, wódka, polityka (2011), Brzechwa nie dla dzieci (2013), Twuim. Wylękniony bluźnierca (2013) oraz wyboru felietonów publikowanych w miesięczniku „Odra” - Przecieki niekontrolowane (2001).
Jest także autorem dwóch tomów bajek – Mostek czarownic. Baśnie wrocławskie (1996) i Baśnie dolnośląskie (2005), satyrycznej historii Wrocławia – Zrób sobie Wrocław (1997, z ilustracjami Tomasza Brody) oraz subiektywnego przewodnika – Dolny Śląsk. Siedem stron świata.

 

Joanna Olech

absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, grafik, pisarka i specjalistka z zakresu ilustracji, laureatka licznych prestiżowych nagród, m.in. Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego czy nagrody specjalnej Polskiej Sekcji IBBY.

 

 

 

 

Iwona Chmielewska

ur. 1960, ukończyła grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Mieszka i pracuje w Toruniu. Tworzy głównie autorskie książki picturebooks, z których większość wydana została w Korei Południowej.  Jest laureatką wielu nagród. Najważniejsze z nich to dwukrotnie ilustratorski Oskar Bologna Ragazzi Award w kategorii Non Fiction (2011) i Fiction(2013) oraz  Złote Jabłko na Biennale Ilustracji w Bratysławie (2007) - wszystkie dla książek koreańskich. Jej książki wydane są również w Niemczech, Francji, Japonii, Izraelu, Hiszpanii, Meksyku, na Taiwanie i w Chinach.Ostatnio jej książki autorskie ukazują się również w Polsce.

 

Michalina Gajewska

Psycholog, z kwalifikacjami pedagogicznymi; Doświadczenie pracy w szkole podstawowej i w przedszkolach. Wspólnie z rodzicami i nauczycielami buduje systemy motywacyjne dla dzieci i strategie postępowania w sytuacjach trudnych. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieliła się jako nauczyciel akademicki (Wyższa Szkoła Związku Nauczycielstwa Polskiego, Uniwersytet Warszawski – psychologia rozwojowa, społeczna i trening wychowawczy). Prowadziła zajęcia psychoedukacyjne dla dzieci wspierające ich rozwój emocjonalny i poznawczy, uczące zachowań społecznych. Na stałe współpracuje jako ekspert z Miesięcznikiem Dyrektora Szkoły, Sygnałem - miesięcznikiem wychowawcy. Autorka wielu artykułów psychoedukacyjnych publikowanych na łamach portali internetowych dedykowanych dla rodziców i wychowawców oraz w prasie codziennej.

 

 

Monika Wiejaczka

absolwentka Zarządzania Kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim. Menadżer kultury, inicjatorka i organizatorka wielu projektów kulturalnych i edukacyjnych, równie skuteczna w działaniach w skali mini, jak i makro - z rozmachem międzynarodowym i lokalną pasją.  Doświadczenie zdobyła w pracy we wszystkich sektorach: publicznym, gospodarczym i pozarządowym, współzałożyciel fundacji i stowarzyszeń. Wykładowca i szkoleniowiec z zakresu marketingu kultury.

Konferencja – pozostałe:

fundacja Czas Dzieci
© Fundacja Czas Dzieci 2024