Centralnym punktem obchodów przygotowywanych przez Fundację Czas Dzieci w ramach projektu „Lokomotywa wciąż ma parę” były happeningi dla dzieci, które zostały zorganizowane w centralnych punktach miast.
Przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych nie przestraszyli się niepewnej pogody w niektórych częściach Polski i licznie przybyli pod opieką swoich opiekunów i nauczycieli na każdy z happennigów. W każdym z 5 miast odbywały się animacje, warsztaty i konkursy ożywiające inny wiersz Juliana Tuwima.
Warszawa - „Ptasie radio”
Wszyscy zgromadzeni w Teatrze Capitol – młodsi i starsi – zamieniliśmy się w rozmaite ptaki, tworząc niecodzienne ptasie radio! Naśladując rozmaite ptasie głosy, przeszliśmy do śpiewu i zabaw ruchowych. Podczas warsztatów przygotowywanych specjalnie na ten dzień, była okazja do tego, by przekonać się skąd pochodzi głos oraz spróbować rzutu...krzykiem do celu!
Kraków - „Abecadło”
Dzieci z krakowskich przedszkoli i szkół przybyły na urodziny autora „Lokomotywy” do kamienicy Preston Centre – na rogu ulic Wiślnej i św. Anny. W pięknej sali na 1 piętrze dzieci uczestniczyły pod opieką animatorów w rozmaitych zabawach słowem. Literki były nieustannie w ruchu a młodzi uczestnicy dobrze się bawili.
Łódź - „Lokomotywa”
Spotkaliśmy się na najdłuższej ulicy w mieście – Piotrkowskiej. Wszyscy uczestnicy happeningu stali się wagonikami długiego pociągu. Zatrzymując się na poszczególnych stacjach braliśmy udział w zabawach i konkursach.
Wrocław - „Spóźniony słowik”
W oczekiwaniu na spóźnionego słowika wzięliśmy udział w warsztatach kulinarnych podczas których była okazja do przygotowania leśnych ciasteczek i zupy z muszek. Równocześnie trwały konkursy dotyczące poszczególnych wierszy autora „Lokomotywy” oraz konkursy plastyczne. Chętnych do zabawy na Rynku we Wrocławiu nie brakowało!
Gliwice - „Rzepka”
W przeciąganiu liny z rzepką pośrodku brało udział wielu przedszkolaków i uczniów z Gliwic. Dzieci podzielone na grupy uczestniczyły też w Tuwimowej Familiadzie, zajęciach teatralnych i szukały rzepek literackich!
Dziękujemy wszystkim dzieciom i ich opiekunom za przybycie i wspólną zabawę!
W obchody urodzin Juliana Tuwima włączyło się wiele podmiotów:
MPK – zamieszczając kartki z życzeniami dla Tuwima w tramwajach miast biorących udział w projekcie
Spółka Przewozy Regionalne – emitując nagrania wierszy Tuwima w swoich pociągach 14 września
Saturn i Media Markt – emitując aforyzmy Tuwima na ekranach telewizorów podczas urodzinowego weekendu w swoich marketach
Przedstawiciele rozmaitych instytucji i władz miejskich – wyrażając zgodę na projekcję aforyzmów Tuwima dla dorosłych w ramach akcji „Tuwim po zmroku”.
Cieszymy się ze wspólnego zaangażowania tak wielu osób i instytucji w obchody urodzin autora „Lokomotywy” i szczerze dziękujemy za współpracę!
Nagrody dla najbardziej aktywnych uczestników happeningów - wyjątkowe książki dla najmłodszych i atrakcyjne gry planszowe dla całej rodziny - ufundowała firma Egmont.